24.9.2019

Den otevřených dveří na letišti Karlovy Vary

V sobotu 21.9.2019 jsem měl možnost přiletět na akci s názvem Den otevřených dveří na letišti Karlovy Vary, která byla organizována u příležitosti 90.výročí prvního přistání a sice londýnského bankéře Andrew Patona Holta, kterým zahájil provoz tohoto letiště.

Kromě statických ukázek letadel a techniky, byly v areálu i expozice techniky a činností Policie, Hasičů, dětské hry, výstava fotografií v terminálu, ukázka bezpečnostních zařízení pro kontrolu cestujících a zavazadel a přednášky o letectví. K dispozici byla i možnost zakoupit si vyhlídkový let. Zkrátka přístupny byly i prostory a zařízení, které běžně neuvidíte.

Areál byl pro veřejnost otevřen od 11.00 do 17.00, proto bylo třeba naplánovat přílet ještě před začátkem, na 10:00. Před zhruba tříhodinovým letem z LKKM jsem si podával letový plán na 04:30UTC a vzlétal s východem slunce. Počasí bylo ideální, slunce i mírný vítr v zádech, jen v kabině trochu zima. Přízemní mrazík doma na letišti dával tušit, že to bude na čepici, a přestože nahoře bylo o něco tepleji, nebyly to žádné letní teploty.

Přílet na LKKV probíhal podle očekávání, jen namísto dráhy 29 se lítala 11, ale to nebyl problém, takže po příletové Echo-Bravo mně řídící poslal do polohy po větru 11 a krátce poté na finále. Na zemi mně pozemní obsluha navedla na stojánku statických ukázek a hned jsem i dotankoval na zpáteční cestu. Přílet jsem měl dopředu dohodnutý s ředitelem letiště Ing. Posem i vedoucím handlingu panem Suchým, takže už nikoho nepřekvapilo, když jsem je požádal, aby mi pomohli vytáhnout a složit vozík. Než jsem se trochu rozkoukal a dopil ranní kafe, už začali plochu zaplňovat první návštěvníci. Také jsem objel vystavenou techniku, prohlédl si prostory, a protože na letišti začínalo být poměrně rušno, rozhodl jsem se, že si udělám výlet do města. Z letiště do Varů jezdila celý den bezplatná kyvadlová doprava nízkopodlažním autobusem, řidič vozu č.453 mi ochotně spustil rampu a mohlo se jet.

V centru Varů panoval klasický turistický ruch. Aby taky ne, když bylo tak krásně. Občas jsem nad hlavou zahlédl Cessnu, která vozila vyhlídky. Prohlédl jsem si centrum a pomalu se vracel k nádraží, protože odlet jsem plánoval na 15:00 a minimálně hodinu předem jsem potřeboval být zpět u letadla. Na nádraží mně trochu zaskočilo chování lidí, kteří chtěli také na letiště. Naprosto bezohledně se drali do autobusů, takže jsem společně s jednou mladou rodinou s kočárkem čekal až na třetí linku jedoucí nahoru na letiště. Tady musím ocenit řidiče, kteří na této trase jezdili mimořádnou směnu. Naprosto profesionálně zvládali poněkud animální chování davu a pokaždé se mi snažili pomoct a dostat mně do autobusu. Klobouk dolů! Třetím autobusem jsem už tedy opravdu docestoval zpět a i podle obrovského počtu aut na provizorních parkovištích bylo znát, že se akce vydařila. Zbývalo jen sehnat obsluhu, která mi vytlačila letadlo přes trávu na stojánku č.18 Apron West. Odtud jsem pojížděl po Alfa na Charlie a vzlet z RWY 11...

Zpáteční cesta trvala o 15 minut déle vzhledem k mírnému protivětru a v éteru na Praha Information byl také docela provoz jednak kvůli množství výsadků a také kvůli letům na Dny NATO v Mošnově.
Den otevřených dveří LKKV má určitě velký potenciál a pokud se bude konat pravidelně, jistě to letišti prospěje. Chtěl bych také poděkovat panu Ing. Posovi a panu Suchému za ochotu a vstřícnost i všem, kteří zajišťovali bezproblémový průběh akce.

 

Kompletní fotogalerie ZDE.

Marek Maňur 24.9.2019