30.5.2019

Létání s Parapletem a Českou televizí

V pátek 17.května jsme se sešli na bývalém vojenském letišti v Milovicích se skupinou klientů Centra Paraple, která v okolí zkoušela různé sportovní aktivity v rámci Sportovního kurzu, jako např. čtyřkolky, terénní auta, Blo-Kart apod. My jsme jim mohli nabídnout svezení nejen v upravených letadlech, ale také třeba v reprezentačním JK-05 Junior. Na místě byla také Česká televize, která zde natáčela dokument o pilotech s postižením.

Tento den byl nevšední i pro nás, a to tím, že poprvé v historii českého letectví i vozíčkářské komunity jsme mohli zprostředkovat zážitek z létání v rovině vozíčkář vozíčkáři. Z rozhodnutí lékařské komise ÚCL a leteckého lékaře MUDr. Davida Melechovského smí náš první pilot paraplegik Marek Maňur přepravovat druhou osobu na palubě, a to i pokud sám pasažér není pilotem. Tímto se de facto stal plnohodnotným pilotem, ovšem také s plnou odpovědností, které si je dobře vědom. Všem zainteresovaným v tomto rozhodování děkujeme za důvěru.

Počasí nám po předchozích deštivých dnech naštěstí přálo a tak kdo chtěl, odložil na chvíli vozík a proletěl se s námi. Přestože podmínky nebyly díky větru úplně kochací věříme, že si všichni odnesli fajn zážitek.

Fotogalerie ZDE

Létání s Parapletem a Českou televizíLétání s Parapletem a Českou televizí