Křídla všem

Během své více než dvacetileté kariéry vozíčkáře jsem poznal hodně schopných lidí, kterým nebylo dáno své schopnosti využívat a projevit. Viděl jsem taky pokoru, laskavost a ohromnou trpělivost, s jakou žijí den za dnem v situaci, ve které si my ostatní nedokážeme sami sebe představit ani na minutu.
Tito lidé jsou většinou pro ostatní neviditelní, odkázaní na neustálou péči druhých. Neuvidíte je v televizi, nepíše se o nich v novinách. Přesto mají stejné tužby a sny, jako kdokoli jiný...

Nedávno se mi podařilo jeden takový sen splnit. V roce 2016 jsem se stal prvním pilotem na vozíku v historii Českého letectví a o pět let později i prvním instruktorem výcviku. Nyní tedy může u nás v České republice vozíčkář učit jiné vozíčkáře létat. Ale pořád je tady mnoho dalších, kteří by třeba rádi viděli svět z ptačí perspektivy, ale kvůli jejich tělesnému hendikepu se piloty bohužel stát nemohou. Jim chci věnovat projekt Křídla všem, aby létání nebylo jen výsadou těch šťastnějších. Ať má opravdu co největší množství lidí možnost vidět svět z výšky.

Za těch sedm let, co létám, jsem už svezl pěknou řádku pasažérů, od tříletého caparta, po osmdesátiletého seniora. A věřte mi, radost měli všichni podobnou. Děti po onkologické léčbě, vozíčkáři i lidé s jinými zdravotními problémy. Ti všichni mohli let se mnou absolvovat a náležitě si jej užít.

Pokud tedy máte ve svém okolí někoho z těch takzvaně neviditelných, například těžkého kvadruplegika, seniora na vozíku, nebo patříte sami do této skupiny a chtěli byste vidět svět pohledem letce, ozvěte se mi.
Samozřejmě bude nutná asistence při nasedání a vysedání z letadla, ale jistě to stojí za tu námahu. U nezletilých je pochopitelně nutný souhlas zákonného zástupce.
Létáme v okolí Kroměříže a oblíbenými cíli bývá blízký Hostýn nebo hrad Buchlov v nedalekých Chřibech. V údolí řeky Moravy leží severně, proti jejímu toku, krásný zámek Tovačov nebo poutní kostel Dub nad Moravou. Pokud však budete mít vlastní cíl a letecké předpisy nám jej umožní navštívit, poletíme podle vás.

Marek Maňur

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 731 061 997